Pimtaş, Ekonomi Zirvesi'nde sanayicileri bir araya getirdi.

Bölgemizin önemli sanayi kuruluşlarından Pimtaş A.Ş, bugün Pimtaş Arge Konferans Salonunda gerçekleştirdiği ekonomi zirvesi ile bölge sanayicilerini ve iş insanlarını bir araya getirdi.
 

Konuşmacı olarak Ekonomist Mert Yılmaz’ın katıldığı programa çok sayıda sanayici ve iş insanı katıldı. Sanayici ve iş insanlarını bir araya getiren Pimtaş’da bugün gündem 2020 yılı ekonomisi oldu. Pimtaş Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Tahmaz, program öncesinde ve sonrasında katılımcılarla tek tek ilgilendi. Plastikçiler OSB’nin yapması gereken programları tek başına üstlenerek kendisi yapan Pimtaş’a programda övgü yağdı.


ÖDÜLLÜ SANAYİ KURULUŞU
Pimtaş Plastikçiler OSB bünyesinde faaliyet gösteren önemli bir sanayi kuruluşu. Pimtaş yıl içerisinde sektörüne yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettirmeyi başarmış ve Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen ödül gecesinde de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hissarcıklıoğlu'nun elinden ödül almıştı. Sürekli kendini yenileyen ve geliştiren Pimtaş, örnek olmaya ve sanayi kuruluşlarına vizyon katmaya devam ediyor. 
KUR RİSKİNİ PROFESYONELLERE BIRAKIN
Programda 2020 yılı projeksiyonunu anlatan Ekonomist Mert Yılmaz, Türkiye’nin 0,7 oranında bir büyüme ile yılı kapatacağını ifade etti. Yabancı yatırımın üretim odaklı olmasının ülkeye daha fazla fayda sağlayacağına dikkat çeken Yılmaz, gelen yabancı yatırımın ülkeye orta ve uzun vadede istihdam sağlayacak olmasının önemine vurgu yaptı.

"BÜYÜMENİN FORMÜLÜ SAKİN HAREKET ETMEKTE"
Yaşanan siyasi gerilimler, merkez bankası faiz indirim kararları, dış politikadaki gelişmelere rağmen döviz kurunun aşırı derecede yükselmemesinin ilerleyen dönemde büyük tehlike arz edebileceğine dikkat çeken Yılmaz, 2013 yılından bu yana Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü ancak, vatandaşın cebine daha az para girdiğini hatırlattı.

Büyümeye rağmen kazancın düşmesindeki en büyük sebebinin; ihracat tabanlı bir büyümenin yaşanmamasından kaynaklı olduğunu ifade eden Mert Yılmaz, "Türkiye 2020 yılında yüzde 5 de büyüyebilir. Buradaki en büyük risk şudur; büyüme uğruna hızlı adımlarla atılmış faiz indirimleri, tekrar makro eko
nomik değerlerdeki bozulmalara neden olabilir. Bu ihtimalin yüksek olduğunu düşünüyorum. Sakince herkes işini yaparsa bu darboğazdan daha kolay çıkılacağını düşünüyorum. Piyasalara güven ortamının tesis edilmesi ve sakin hareket edilmesi gerekiyor" diyerek konuşmasını tamamladı.

©2022- PİMTAŞ TÜM HAKLARI SAKLIDIR. TTR BİLİŞİM