PVC'DEN MAMUL ÜRÜNLER ÇEVREYİ KİRLETİR Mİ?

U-PVC Hammaddesi,gerek üretimi için diğer plastik hammaddelerine nazaran çok daha az petrol kullanılması ve gerekse üretimi için diğerlerine nazaran çok daha az enerji gerektirmesi nedeniyle bütün sentetik plastik malzemeleri içinde en çevre dostu malzemedir.
 
Örneğin aşağıdakiş tabloda görüleceği üzere bütün plastik hammaddeleri içinde U-PVC hammaddesi işlenmek için en az enerji gerektiren malzemedir. Çünkü U-PVCnin erime noktası diğer hammaddeler içinde en düşüktür. U-PVC yi işlemek için diğer plastik malzemere kıyasla hem çok daha az enerji ve hem de daha az işlem süresi gerekir. Bu da nihai ürünün maliyetinin PVC de çok düşün olmasına yol açar.
 
Ayrıca U-PVC hammaddesi istenildiği kadar tekrar eritilip tekrar işlenerek kullanılabildiğinden hem ekonomik ömrü devam eder, hem de çevre temizliği sağlanır. Bu nedenle PVC atıklarını yok etmek için yakmaya veya çöpe atmaya gerek yoktur. PVC atıkları be kadar eski ve yıpranmış olursa olsun tekrar eritilip daha alt bir kalite ürün oalrak kullanılabilr ve çevre temizliği sağlanmış olur. Yani eğer ilk olarak gıda ambalajı olarak üretilen bir PVC ürünü eritilip tekrar işlenirse bu geri kazanım ile yeniden üretilen PVC ürünü artık gıda ambalajında değil hijyen gerektirmeyen gıda dışı işlerde kullanılabilir.
©2021- PİMTAŞ TÜM HAKLARI SAKLIDIR. TTR BİLİŞİM