PVC'DEN MAMUL ÜRÜNLER KANSER YAPAR MI?

1950'li yıllardan beri günlük haatımıza en fazla girmiş olan PVC ürünlerinin kansere sebep olduğunun belirtildiği tek bir rapor bile yoktur. Çünkü , PVC hammaddesinde sağlık problemine sebep olabilecek tek nokta, tam polimerizasyon işlemi yapılamaması sonucunda insan sağlığını tehdit edecek miktarda reaksiyona girmemiş Vinil Klorür monomerleriniğn hammadde içinde kalması olabilir. Ancak, günümüzde tamamen tam kontrol altında kapalı reaktörler içinde yapılan polimerizasyon teknolojisi sayesinde, polimerizasyon işlemi boyunca hammadde içinde reaksiyona girmemiş bir şekilde duran vinil klorür monomerinin miktarı devamlı olarak izlenebilmekte ve vinil klorür monomerinin hammadde içindeki oranı 1 PPM miktarına (milyonda bir) düşene kadar polimerizasyon işlemine devam edilmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü'ne akredite laboratuarların gıda maddeleri saklanması ve nakli için onayladığı plastik malzemelerin en başında PVC'den mamül ürünler gelmektedir. Tıp alanında kullanılan ameliyat malzemeleri vs gibi ürünlerin saklandığı bütün kap ve tıp malzemeleri PVC'den yapılmaktadır. PVC hammaddesinin hastalık yayma konusundaki temiz sicilinin altında yatan gerçek, PVC maddesinin içme suyu ve diğer sıvılara karşı nötr olması yani etkileşime girmemesidir. Bu nedenle PVC hammaddesi suya hiçbir partikül bırakmaz. Ayrıca, klor maddesinin mikrop öldürücü olarak su dezenfeksiyonunda kullanıldğı bilinir.
 
PVC hammaddesinin üretilmesinden sonra hammaddenin sağlamlığını artırmak için eklenen stabilizatörler içinde kullanımı sağlığa zararlı sayılan ağır metaller türünden maddeler olan Kadmiyum(CD) ve Kurşun (Pb) maddelerinin stabilizatör olarak kullanımı yasaklanmış ve artık günümüzde hiç kullanılmamaktadır.  Bu ağır metaller yerine artık bugün bütün dünyada stabilizatör olarak Baryum (Ba) , Çinko (Zn) , Kalsiyum (Ca) ve Kalay (Sn) maddeleri kullanılmaktadır. Firmamızın kullanmakta olduğu hammaddenin üretiminde stabilizatör olarak Kalay (Sn) kullanılmaktadır.
PVC hammddesinin kansere neden olup olmadığı tespit edilmesi için yıllarca fareler üzerinde aşırı dozda PVC hammeddesi verilmesine rağmen ömür boyunca kanserojen bir etki görülmediği rapor edilmiştir.
©2021- PİMTAŞ TÜM HAKLARI SAKLIDIR. TTR BİLİŞİM