ADIM ADIM U-PVC BORULARIN BİRBİRİNE EKLENMESİ

U-PVC Boruların Birbirine Eklenmesi ;
 
a) Yapıştırma Muflu Boruların Birbirine Eklenmesi;
 
 
1- Öncelikle birbirine yapıştırılacak olan parçaların yapıştırma bölgeleri temizleyici sıvı kullanılarak bütün toz, yağ, pislik ve çapaklardan temizlenir.
 
 

2- Yapıştırma alanı muf boyuna göre işaretlenir.

3- Yapıştırılacak olan her iki parça üzerinde yapıştırma bölgeleri uygun bir şekilde zımparalanır. Zımparalama işleminden sonra tekrar temizleme sıvısı ile yapıştırma bölgeleri temizlenir ve kurulanır.
 
 
4- Yapıştırılacak olan her iki parça üzerinde yapıştırma alanları üzerine temiz bir fırça ile boylamasına olarak yapıştırıcı sürülür. parçalar üzerine gereğinden fazla yapıştırıcı sürüldüyse bu fazla sürülen yapıştırıcı kutusuna geri alınır.
 
 
5- Yapıştırıcı uygun bir şekilde sürüldükten sonra parçalar hiç beklenmeden hızlı bir şekilde ve döndürülmeden birbiri içine itilir.
 
 
 
6- Parçalar birbiri içine itilince dışarı taşan fazla yapıştırıcı temizlenir.

b)  Geçme (Contalı) Muflu Boruların Eklenmesi ;

PİMTAŞ U-PVC Conta muflu boruların muflu kısımları aynı çaplı borunun dışına rahatca geçebilecek bir ölçüde imal edilmektedir.Muflu kısımda 'Z' contanın koyulacağı bir conta yuvası vardır. Borunun diğer ucu ise et kalınlığının yarısı kadar olan ve 15 derecelik bir açı yapan konik bir yapıda imal edilmektedir.
 
Ekleme yapılırken 'Z' conta, dudakları tam olarak conta yuvasının içine oturacak şekilde muf içine yerleştirilir.
Boru ucuna kaydırıcı bir madde (sabun,makine yağı vs.) sürülür ve borunun erkek ucu contayı yerinden kaydırmayacak şekilde mufun içine itilir. İtme işlemi muf
derinliğine bağlı olarak, her çap için ayrı ölçülerde yapılır.
 
PVC Boruların döşeneceği hendeklerin hazırlanması ;
 
Boru hattının ömrünün uzun ve sorunsuz olması için boruların döşeneceği hendeklerin PVC borularına uygun bir şekilde hazırlanması ve boruların dikkatli bir şekilde döşenmesi gerekir.
Hendek tabanının düz ve taşsız olması gerekir. Hendeğin genişliği DIN 4124 standardına göre boru çapına 70 cm eklenerek yapılması gerekirken, eğer hendek çok kaliteli bir yataklama ve dolgu malzemesi ile yapılacaksa, hendek genişliğini boru çapından 40 cm daha geniş açmak yeterli olabilir. PVC Boruların döşeme işlemi DIN 4033 standardına uygun olarak yapılmalıdır. Boruların don'un etkili olduğu derinlikten daha aşağıya döşenmesi çok önemlidir.
Boru direkt olarak tabana serilecekse muf kısımlarının toprağın içinde kalması yani boru gövdeainin tam olarak toprağa temas ettirilmesi sağlanır ki borunun üstüne toprak yükü geldiğinde boru muflarında oynamalar olmasın.
Eğer hendek tabanı taşlı ve düzgün değilse, bu durumda borunun altına 15 cm yüksekliğinde ince kumdan yataklama yapılır ve borular bu yataklama üzerine muf
kısımları kum içinde kalacak yani boru gövdesi toprakla tam temas edecek şekilde serilir. Yataklama kumunun sıkıştırılması gerekir. Bundan sonra 30 cm yüksekliğinde taşsız zemin tabakası ile boru üzeri örtülür. Daha basınç testi yapılmadığı için ek kısımları üzerine kum örtülmez. Basınç testi yapıldıktan sonra ek kısımlarının olduğu yerler de aynı şekilde kapatılır.
 
Çok Soğuk hava şartlarında dolgu yapılırken, donmuş toprağın borunun üzerine serilmemesi gerekir. 30 cm'lik dolgu toprağı da doldurulduktan sonra hendeğin üstünde kalan boş kısım hendekten çıkan toprak ile iklim şartlarına ve toprağın cinsine göre 1-1,5 metre arasında doldurulur ve eğer istenirse boruya zarar vermeyecek kadar sıkıştırma yapılır.
 
PVC Boruların hazırlanan hendekler içine döşenmesi; 
Borular döşenmeden önce boru içleri pisliklerden temizlenmelidir. Boru serilmesi esnasında boruların içine taş, toprak vb gibi şeylerin girmemesi için her türlü önlemin alınması çok önemlidir. Eğer istenirse, borular birleştirile birleştirile toprakla örtülerek (ek parçaların üstü daha basınçlı testi yapılmadıysa toprakla kapatılamaz)  gidilir, veya eğer istenirse, borular hendeğin dışında önce birbirine eklenir daha sonra hendek içine enlenmesine ve kademeli olarak hazırlanan tahta kirişlerin üzerine koyulur. Her seferinde bir kademenin tahta kirişlri sökülerek hendek dışında birleştirilmesi yapılan boru hattı yavaş bir şekilde hendek içine alınır. Borular gerilmesiz bir şekilde ve ek yerleri toprağın içine gelecek şekilde yani, boru gövdesi tam olarak toprağa  oturacak şekilde serilmelidir.
 
Hendek içine U-PVC borularını döşerken çok fazla bükmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Standartlara uygun olarak üretilmiş yani kalsit miktarı çok fazla olmayan U-PVC borular üzerinde yapılabilecek maksimum bükülme miktarı yandaki tabloda gösterilmiştir.
 
 
U-PVC Borularını bükerek büyük çaplı dönüşler yaparken boruyu hem büküp hem de seviye düşme ve artışı yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu çok büyük bir hata olacak ve oluşacak burkulmadan dolayı tesisat kesinlikle hatalı döşenmiş olacaktır.

U-PVC BORULARIN BÜKÜLEBİLME MİKTARLARI

Toprak üstünde veya üzerine bir şey örtülmeden kullanılacak olan U-PVC boru hatlarında borular birleştirilirken sıcaklık değişimlerinden dolayı boyca uzama ve büzülmeyi düşünerek aşağıdaki tabloda verilen geçme boyları boru uçlarına işaretlenir.

Boru Çapı       63    75    90  110  140  160  225  280  315  450 mm
İtme Miktarı  119  123  129  136  147  155  178  197  213  249 mm
 
Daha sonra boru ucu bu işaret kayboluncaya kadar mufun içine tamamen sokulur. Sonra da boru hafifçe döndürülerek işaret yeri muf'un dış kenarı ile aynı hizaya gelene kadar geri çekilir. Sıcaklıktan kaynaklanan boru boyunda meydana gelecek uzama veya büzülme durumunda boru bu şekilde elde edilen boşluk içinde ileri geri hareket edebilir ve böylelikle hattın zarar görmesi engellenmiş olur.
©2021- PİMTAŞ TÜM HAKLARI SAKLIDIR. TTR BİLİŞİM